Vánoce jsou nejen o dárcích, ale zejména o vzájemné blízkosti.
Nejlepší způsob, jak využít času na maximum je sdílet i činnosti, které k Vánocům tradičně patří. Třeba společně péct cukroví.
Pár tipů, jak pečení s dětmi zvládnout
Dříve než se pustíme do samotných receptových tipů, dovolíme si mudrovat. Pečení s dětmi je totiž často disciplína, která prověří nejen rodičovskou psychickou kondici, ale také jejich trpělivost a schopnost vidět věci z nového úhlu. Čím menší dítě, tím méně je zatíženo představou, že se něco „musí“ určitým způsobem. Pokud máte dětí víc, je společná činnost okořeněna o vzájemné pošťuchování a vytyčování hranic. Zkusme si shrnout pár postřehů, které vám pomůžou se na situaci připravit a třeba ji zvládnout k vzájemné spokojenosti.
- Vše vám bude trvat o něco (o dost) déle. Dopřejte si čas, nespěchejte.
- Výsledek bude pravděpodobně hodně kreativní.
- Doporučujeme předem určit pravidla spolupráce.
- Spolkněte věty, že „takhle se to nedělá,“ spíš ukažte, jak se to dělá.
- Těsto obvykle mizí i syrové…
- Ne vždy to bude dítě bavit celou dobu. Nenuťte ho. Přizpůsobte se možnostem.
- Buďte rodičovsky nekompromisní v případě „nebezpečných“ věcí (trouba, ostré nože, horké plechy, skleněné nádobí…). U malých dětí dejte z dosahu vše, co na sebe mohou shodit.
- Pokud nemáte dostatek stupátek, přisuňte k lince židli, ale vždy opěrátkem k lince. V případě pádů je to „jen“ pád.
- Pořiďte si zástěry, budete klidnější (dětem je to jedno).
Ačkoli se to může zdát „komplikované“, vězte, že nejlepší je nechat věcem volnější průběh a hlídat jen to, co by děti nebo vás mohlo zranit. Psí nebo kočičí chlupy z těsta, které spadlo na zem jednoduše vyberete později. Ačkoli to v danou chvíli nemusí být tolik zřejmé, společně strávený čas i volnost ve tvoření se vám mnohonásobně vrátí později. Dětem přirozeně vzroste sebevědomí a mohou se na cestě fantazií posunout zase o kousek dál.
Vánoční perníčky
Vánoční perníčky mají hned několik kvalit. Nejen, že je zábava při samotné tvorbě těsta a tvarů, vše pokračuje při zdobení. Budete se divit, jaké poklady dom budete mít. Pokud chcete zaujmout i klučičí část, pořiďte vykrajovátka aut, raket, ufo nebo třeba pokémonů.
Potřebujete: kostku másla, 400 g hladké mouky, 150 g moučkového cukru (lze nahradit i třtinovým), 3 vejce, 2 lžíce medu, 2 lžičky kakaa na vaření, 2 lžičky čerstvé skořice, 1 lžička jedlé sody.
Postup: Smíchejte všechny suché ingredience. Rozehřáté máslo smíchejte s medem (pozor, nesmí se vařit, pouze rozehřát, ideálně v lázni). Vejce vyšlehejte s cukrem do hustší pěny a vmíchejte do rozehřátého másla. Do směsi pomalu vmíchejte suché ingredience. Finální těsto uhněťte ručně na válu a nechte poté 60 minut odpočívat v lednici. Z těsta vždy kousek ukrojte, vál posypte cukrem a z těsta vyválejte slabý plát o výšce cca 5 mm. Vykrajujte tvary, které následně vyskládejte na plech vyložený pečícím papírem. Pečte ca 15 minut při 160 °C. Horké perníčky poté potřeme rozšlehaným bílkem a zdobíme dle fantazie.
Domácí kokosová Rafaela
Velmi rychlým a efektním receptem, který procvičí jemnou motoriku dětí a výkonnost vašeho vysavače jsou domácí kokosové kuličky ze salka.
Potřebujete: 1 plechovka slazeného kondenzovaného mléka salko, 200 gramů strouhaného kokosu (do těsta), 150 g loupaných celých mandlí a ca 100 g strouhaného kokosu na obalení. Mandle lze nahradit i drcenými kakaovými boby. Místo kokosu lze kuličky obalovat v ořeších či hořké čokoládě.
Postup: Vlijte salko do misky a přisypte jemně strouhaný kokos a směs pečlivě promíchejte, až vznikne pevnější hmota. Poté přikryjte potravinářskou fólií a dejte alespoň na hodinu zchladit do lednice. Poté vyndejte a rukama tvořte kuličky, do nichž vložíte mandli. Kuličku následně obalte v kokosu. Nechte „uschnout“. Skladujte v lednici.
Mrkvové sušenky
Protože Vánoce jsou někdy až příliš sladké, zkuste zařadit i jiné kousky cukroví. Ideální variantou jsou například mrkvové sušenky. Výhodou je, že vás nelimitují jen vánočním časem, lze se k nim vracet i během roku.
Potřebujete: 3 menší mrkve, 100 g másla, 200 g hladké mouky, půl lžičky prášku do pečiva (ideálně s vinným kamenem), špetku soli, 100 g marmelády (ideálně švestkových povidel, ale hodí se i ze špendlíků, rybízu nebo meruněk).
Postup: Očištěné mrkve nasekejte na velmi jemné kousky (ideálně v sekáčku). Rozehřejte máslo ve vodní lázni. Mezitím smíchejte sypké ingredience, do kterých vpracujte mrkev a měkké máslo. Výsledné těsto by mělo být vláčné a příliš se nelepit. Zabalte je do potravinové fólie a ca hodinu nechte odpočívat v lednici. Poté jej vyndejte na vál poprášený moukou a vždy kousek těsta rozválejte na tloušťku ca 3 mm. Pokud je těsto lepivé, nechte ještě zchladit. Rozválené těsto můžete zdobícím kolečkem vyříznout čtverečky. Do každého z nich dejte lžičku marmelády/povidel a poté zabalte. Na každém udělejte „uzlík“, aby marmeláda zůstala uvnitř. Alternativou je vykrajovat větší kolečka, jejich okraje následně ohnete a přimáčknete vidličkou. Pečte na plechu vyloženém pečicím papírem ca 15 minut při 170 °C. Hotové, ještě teplé mrkváčky jemně pocukrujte moučkovým cukrem, případně vanilkovým cukrem.