K podzimu patří neodmyslitelně mlhy. A ty nás někdy dovedou pěkně potrápit.
Znáte ten ranní pohled z okna, kdy nevidíte ani na protější stranu baráku? Ranní mlha, tolik typická pro listopadové počasí, hustá tak, že by se dala krájet. A my musíme zavést děti do školky, do školy, a pak hurá do práce, případně na nákupy. Ven se prostě musí. Za každého počasí.
Co je to mlha?
Podle meteorologické definice je mlha jev obsahující produkty kondenzace a snižující dohlednost pod 1 km. Produkty kondenzace jsou myšleny mikroskopické vodní kapičky, vzniklé ve vzduchu při vysoké vlhkosti z vodní páry, při teplotách pod nulou. Mohou to být i mikroskopické ledové krystalky. Jsou tak malé, že jednotlivě nejsou vidět a společně utváří jakýsi shluk, tedy mlhu.
Není hned třeba paniky
Pokud se nebojíte a nepředstavujete si nějaké duchy, nemusíte se bát ani ranní mlhy. Jde o mlhu, která vzniká při jasném a klidném počasí v noci, kdy se zemský povrch postupným vyzařováním ochlazuje, od něj se pak postupně ochlazuje vzduch a pod tzv. rosným bodem vzniká mlha. Protože studený vzduch je těžší než teplý, vytváří se ranní mlha hlavně v údolích. Pokud vytváří vrstvu nižší než dva metry, nazývá se přízemní mlha. Vzniká kdykoli, i v létě, ale nejvíce na podzim. Obvykle se po ní během dne krásně vyjasní a naše dýchací ústrojí tolik netrpí.
Když se přidá smog a inverze
Horší situace nastává, když se mlha nerozplyne a přidá se inverze, ruku v ruce jdoucí se smogem. V tomto případě už je třeba obezřetnosti. Jít ven jenom v nejnutnějším případě, mít "roušku" přes nos (šálu, límec…), a také vám pomůže, když budete jíst stravu bohatou na antioxidanty, poněvadž smog vám může způsobit v organismu tzv. oxidační šok. Právě antioxidanty vám zajistí ochranu proti látkám zvaným volné radikály, tedy proti smogu a všemu, co nám znepříjemňuje dýchání. Antioxidanty jsou obsaženy v ovoci a zelenině, ale ne vždy v dostatečném množství. Proto není na škodu zvážit i nákup příslušných potravinových doplňků.
Co je to inverze?
V podstatě se jedná o protiklad normálního stavu v atmosféře. Na rozdíl od něj se ale místo teplého vzduchu drží při zemi vzduch studený. Ten pak vytváří ve výšce mlžný opar. Za normálních podmínek teplota vzduchu směrem k obloze klesá. Pokud dojde k inverzi, teplota vzduchu s nadmořskou výškou naopak roste a vzniká teplotní zvrstvení atmosféry, které funguje jako poklička na hrnci. Ta přispívá ke zhoršení rozptylových podmínek.
Co je to smog?
Dříve se smogem označovala mlha znečištěná kouřem. Dnes se mluví o silném znečištění ovzduší. Řada lidí má za to, že inverze znamená smog. Tak tomu ale není. Smog označuje znečištěné ovzduší, a inverze je meteorologický jev, který se nemusí objevovat pouze v oblastech zatížených průmyslem. Ať tak či tak, při obou těchto jevech, a také při klasické „čisté“ mlze, dbejte zvýšené opatrnosti, zejména při jízdě automobilem, ale i při chůzi pěšky. Noste barevné, nejlépe reflexní oblečení a vycházejte ven jen v nejnutnějším případě. Nejlepší je sedět doma, za zavřenými okny. A třeba i dát průchod své fantazii. Jako Agatha Christie.
Perlička na závěr
I v Londýně jsou lidé šťastní
Pověstná londýnská mlha byla nešťastná pro oběti Jacka Rozparovače. Londýňané ale jinak mlhu moc neřeší. Zvykli si na i a vůbec není pravda, že jsou kvůli ní nevrlí a otrávení. Naopak. Nejenže se cpou vitamíny, ale v tomto nevlídném počasí se spolu taky více schází, ať už v útulných restauracích, doma u hořícího krbu, nebo u přátel a příbuzných. A třeba si vyprávějí duchařské historky nebo si čtou knihy od Agathy Christie. Mimochodem tato první dáma detektivek začala psát svoji první knihu právě v sychravém, listopadovém počasí, zahalena jen do své fantazie a všudypřítomné mlhy.