Libeček známe spíše z kuchyně, své místo má však také v lékárničce - má totiž blahodárné účinky.
Samozřejmě máme na mysli libeček lékařský. A proč z klášterní zahrady? To už se dozvíte v dalším bylinkovém článku.
Původ libečku
Začátky pěstování libečku směřují do orientálních zemí, konkrétně do Persie. Odsud se libeček zhruba od poloviny 8. století rozšířil i do středoevropských oblastí. Zpočátku byl však pěstován pouze v klášterních zahradách.
Pěstování
Libeček je mrazuvzdorná vytrvalá bylina, nepěstuje se v bytě, ale na zahradě, kde vydrží hodně dlouho. Můžeme ho pěstovat také v nádobě na balkóně, nejlépe ve velkém prostorném kýblíku. Libeček je na pěstování velmi nenáročný. Nemusí se totiž každou zimu sklízet a na jaře znovu vysévat. Nejvíce mu vyhovuje místo na slunci nebo v polostínu. Zalévá se jen občas, když je velké sucho.
Libeček se získá dělením velkých trsů nebo výsevem. Dělení je výhodnější, protože na bohatý zdroj listů stačí jediný odkopek. Ujme se i rostlinka, která se dá koupit v plastovém kelímku. Pokud libeček vyséváme, tak v březnu a přímo na místo, kde bude nastálo. Semena vzcházejí velmi pomalu, proto se doporučuje je vysévat s nějakou značkovací plodinou. Malé rostlinky se protrhávají.
Použití
Nejčastěji se libeček přidává do vody při vaření brambor. Dodá jim svou specifickou chuť, trochu připomínající maggi. Hodí se také do polévek, omáček i dušených zeleninových jídel. Vynikající je rovněž k rybím pokrmům. Použít lze listy čerstvé i sušené. Mladé listy jsou velmi chutné v salátech. V kuchyni lze využít i silné duté lodyhy, a to tak, že se vyvaří v polévce či omáčce. Poté se vyndají, ale výrazná, aromatická chuť zůstane. Libeček může dokonce nahradit v jídle sůl.
Léčivé účinky
Z libečku lze využít prakticky všechno. Listy, duté stonky, zralé nažky i kořeny vykopané na podzim. Čajové směsi s obsahem libečku se používají při nadýmání a nechutenství, libeček podporuje trávení a zklidňuje pálení žáhy. Dobře působí i při zánětech močových cest. Koupele v odvaru z libečku jsou účinné proti plísňovým onemocněním a zlepšují prokrvení končetin.
Libeček zlepšuje náladu
Libeček prý vyhání melancholii a zlepšuje náladu. Také pozitivně účinkuje před setkáním s novými lidmi. Když ho budete mít u sebe, každé nové setkání proběhne hladce a přátelsky. Silný odvar ze semen či listů libečků v koupeli se u některých kmenů dodnes používá také jako očista před rituály.
redakčně zpracováno
použitý zdroj: Zdroj: Lesley Bremnessová, Bylinář - zdraví, krása a radost, Fortuna Print
foto: samphotostock.cz