Máta je vysoce cenněnou a velmi rozšířenou bylinkou. V léčitelství se používá vnitřně i zevně.
Prapůvod
V řecké mytologii byla Mentha nymfa, kterou miloval Pluto. Avšak poté, co mu na jeho milostné spády přišla jeho žárlivá manželka, musel Menthu proměnit ve voňavou bylinu.
Máta je vysoce ceněnou bylinou, o níž se zmiňuje už Bible. Uvádí se v ní například, že farizejové vybírali desátky v mátě, kopru a kmínu. Židé ji zase kladli na podlahy synagog a o několik století později převzali tento zvyk i křesťané v italských kostelích.
Jako voňavku a na výplachy ji používali staří Egypťané a v Japonsku si ji cenili natolik, že kuličky uhnětené z mátových listů si vkládali do kapes svého oblečení. Kolem 9. století se do Evropy dostaly mimoevropské máty, stanovit počet jejich druhů je však velmi obtížné a tak se zaměříme na jednu z nejrozšířenějších, mátu peprnou, která pochází původem z Anglie.
Pěstování
Mátu je lepší sázet pouze jako sazenici, pěstování ze semen nebývá úspěšné. Sazenici si můžete vypěstovat sami z oddenkových nebo stonkových řízků, které umístíte do vody, kde zakoření, nebo si ji můžete zakoupit v květinářství. Máta se sází na jaře, v dubnu nebo březnu, anebo také začátkem podzimu, v září. Je velmi citlivá na sucho, proto se sází do provlhčené půdy. Nejlépe na zahradu nebo do truhlíku na balkon, hlavně však do míst, kde bude chráněna před větrem a ostrým sluncem.
Sklizeň
Listy máty se sklízí před rozkvětem. Ustřihnou se vždy jen vrcholky výhonků s mladými listy. Pod řezem se vytvoří nové výhonky s novými listy. Mátu, coby aromatickou rostlinku, sklízíme pokud možno v poledne.
Využití v kuchyni
Máta peprná se používá zejména do velmi oblíbeného nápoje Mojito, který se dobře pije nejen v letních měsících. Je výborná také při zdobení různých pokrmů, ať už ovocných pohárů, salátů či masa. Dlouhodobě bez vedlejších účinků, ji můžeme pít v čajových směsích. Pokud ji však pijeme samostatně, je dobré každých deset dní udělat týdenní pauzu.
Využití v léčitelství
V léčitelství se máta používá zevně i vnitřně.
Zevní použití
Hlavní složkou je mentol, který vyvolává pocit chladu a znecitlivuje, čímž se ztrácejí nepříjemné pocity jako svědění, mírná bolestivost i podráždění. Při vnějším použití je tedy výborná jako odvar na výplachy při bolestech zubů a dásní. Mentol bývá součástí protirevmatických a osvěžujících mastí a mazání. Máta je jednou z bylin, která uvolňuje nos při rýmě či nachlazení.
Vnitřní použití
Největší uplatnění je při všech druzích žaludečních potíží, mírní křeče a napětí svaloviny střevní stěny. Zlepšuje žaludeční nevolnost při kocovině, zastavuje zvracení, léčí koliky a nemoci střev, pomáhá rozpouštět žlučové kameny. Máta působí proti nadýmání a má příznivý vliv na nervovou soustavu, neboť silice potlačuje citlivost nervových zakončení. Z máty se připravují různé čaje, které se pijí při nachlazení či chřipce. Mátový čaj je vhodným doplňkem při nechutenství a poruchách trávení.
Recept na mátovou citronádu
Ingredience
- kostky ledu
- 2-3 lžíce hnědého cukru
- 2 ks citronu
- 1-1,5 l studené vody
- 1-2 hrstí čerstvé máty
Postup
Natrhané lístky máty promneme v ruce a vložíme do nádoby. Pečlivě omyté citrony přes ruku nebo přes lis (kvůli peckám) lehce vymačkáme a poté rozkrájíme na osminky. Citrony, šťávu z nich, mátu a cukr promíchám a pokud možno trochu rozmělníme. Zalijeme studenou vodou a přidáme led. Vše lehce promícháme. Podáváme ve vyšší sklenici s brčkem (slámkou). Na zdraví!
redakčně zpracováno
použitý zdroj: Zdroj: Lesley Bremnessová, Bylinář - zdraví, krása a radost, Fortuna Print
foto: samphotostock.cz a archiv Joalis